شرکت تدبیر انرژی امید

شرکت تدبیر انرژی امید
دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
طبقه بندی موضوعی

۹ مطلب در آبان ۱۳۹۵ ثبت شده است

بررسی نکات مهم ویرایش 12 استاندارد API610 و


 تفاوت های آن با ویرایش 11- بخش ششم


لینک به بخش قبلی

معیارهای انتخاب یاتاقان ها

در حال حاضر در ویرایش یازده استفاده از یاتاقان هیدرودینامیکی شعاعی و محوری برای چگالی انرژی (Energy density) 4.0x106 kW/min     یا بالاتر  اجباری می باشد. برای ویرایش دوازده این نیاز مندی برای تمامی سرویس ها باقی مانده است به جزسرویس های خط لوله جایی که چگالی انرژی بالاتر از 10.7x106 kW/min پیشنهاد می شود  . توجیه برای  این سطح بالاتر بر اساس تجربیات موفق در سایت ها می باشد و همچنین در نظر گرفتن این موضوع که از مشخصه های سرویس های خط لوله پمپ کردن محصولاتی با دمای پایین تر نسبت به سیالات دما متوسط تا دما بالای پالایشگاه ها، می باشد.

 

دمای روغن و محفظه یاتاقان

برای سیستم های روانکاری بدون فشار، مانند Ring Oil و یا سیستم های پاششی، محدوده های دمای روغن و محفظه یاتاقان به طور مناسبی بر اساس افزایش دما بیان شده اند، لذا دمای محیط معیار اساسی خواهد بود.


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ آبان ۹۵ ، ۰۶:۳۶

بررسی نکات مهم ویرایش 12 استاندارد API610 و 


تفاوت های آن با ویرایش 11- بخش پنجم

 

لینک به بخش قبلی

مواد (Material)

تغییراتی نسبت به پیوست های مواد ویرایش یازده برای راهنمای انتخاب کلاس مواد، مواد و مشخصات مواد برای قطعات پمپ ها پیشنهاد شده است. تغییرات کلیدی شامل موارد ذیل می باشند:

·        کلاس های مواد چدن I-1و I-2 حذف شده اند، زیرا که سازندگان پمپ های API مدتی است چدن استفاده نمی کنند، ممکن است در آینده برای پمپ های استاندارد ANSI هم این موضوع رخ دهد.

·        تعریف آب جوش  (Boiling water) و آب فرآیندی (Process water) بر حسب محدوده های دما باز تعریف شده است در حالی که کلاس موادC-6  جایگزین کلاس موادI-1 و I-2 شده است.

·        برای محور در  کلاس مواد S-6 از 12%Chrome استفاده می شود.

·        به دلیل کاربرد کم چدن و Ni-resist برای قطعات داخلی کلاس مواد S-1 و S-3 حذف شده اند.

·        فشار تفاضلی بر قطعه سایشی برای قطعات غیرفلزی سایشی حذف شده است.

·        CA15 برای پروانه حذف شده و از CA6NM به منظور بهبود قابلیت ریختگی، جوش پذیری و اینکه مقاومت بیشتری در برابر ترک خوردگی دارد استفاده می شود. ( همانگونه که اکنون در ویرایش یازده برای پوسته لازم است)

در اتصالات کمکی به پوسته، برای کلاس مواد C-6 تا دمای 260 درجه سانتی گراد از لوله های با جنس 316L  و برای دماهای بالاتر از Inconel 625 استفاده می گردد. 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ آبان ۹۵ ، ۰۶:۳۱

چگونه مذاکرات بین المللی موفق داشته باشیم- بخش دوازدهم

 

لینک به بخش قبلی

 

سری مباحث "چگونه مذاکرات بین المللی موفق داشته باشیم" در وب لاگ و کانال تلگرام شرکت تدبیر انرژی امید دنبال کنید.پنج دسته اصلی سبک های مذاکره

پنج دسته اصلی سبک های مذاکره تعریف شده است که این سبک ها می توانند به عنوان راهکارهایی برای رسیدن به نتیجه مورد نظر و یا برای تحلیل رفتار و روش طرف های دیگر مذاکره استفاده شوند:

1- دسته رقابتی (برد-باخت)[1]: بدون در نظر گرفتن منافع و موقعیت بر روی موقعیت و منافع خود پافشاری کنید.

در مواقع زیر از سبک فوق استفاده کنید:

·        شما قدرت بالایی دارید و مطمئن هستید که حق با شماست.

·        در مورد موضوعات بسیار حیاتی که کوتاه آمدن ضربه جبران ناپذیری به شما خواهد زد.

·        مذاکره فقط برای یک بار معامله است و

·        شما جایگزین های بسیار خوبی دارید و

·        نتیجه مذاکره فعلی از ارتباط طولانی مدت با طرف دیگر بسیار مهم تر است و

·        طرف دیگر هیچ راهی برای تلافی کردن ندارد.

 

2- دسته طفره روی (اجتناب)[2]: در حال حاضرهیچ سودی در و مطرح کردن مشکل نمی بینید. در زمانهایی از این دسته استفاده کنیدکه:

·         پرداختن به موضوع مورد نظرفقط به ضرر شما خواهد بود و

·        شما احتیاج به وقت بیشتر برای آمادگی و جمع آوری اطلاعات دارید و

·        نگهداری رابطه یا اعتمادسازی با طرف مقابل سود اندکی برای شما دارد و

·        نتیجه مذاکره برای شما ارزش زیادی ندارد و

·        و شما مطمئن هستید که در حال حاضر موضوع ارزش مواجهه ندارد و به احتمال زیاد باعث بن بست در مذاکرات و یا خراب شدن رابطه می شود.

3- دسته همسازی (تطبیق)[3]: در این حالت به منافع طرف مقابل بیش از منافع خود ارزش قایل شوید تا رابطه حفظ شود و تقویت شود. در زمانی از این دسته استفاده کنید که:

·        سطح اعتماد بالایی بین طرفین وجود دارد یا

·        در عین اینکه نتیجه مذاکره مهم است ولی به اندازه حفظ رابطه حیاتی نیست یا

·        برای ایجاد حسن نیت برای بعد

4- دسته همکاری (برد-برد)[4]: منافع تمام طرفهای مذاکره برآورده شده و  تعهدات واقعی و پایدار به دست می آید.. در اینجا هدف بیشینه کردن منافع برای همه (بزرگ کردن کیک برای همه) می باشد:

·        قدرت، اطلاعات و منافع به اشتراک گذاشته می شود و

·         ارتباطات مستمر هستند و

·        هر دو طرف جایگزین های خوبی دارند و

·        در اثر همکاری منافع بسیاری عاید دو طرف می شود و

·        گزینه های خلاقانه برای ایجاد ارتباط بین منافع مشترک و افزایش آنها وجود دارد.

 

5- دسته مصالحه (برد-باخت/باخت-برد): برای برآورده ساختن نسبی منافع تمام طرف های درگیر تلاش می شود. در حقیقت مشابه عبارت عامیانه " نه حرف من، نه حرف تو" است. این دسته برای حالتهای زیر مفید خواهد بود:

·        مسایل اهمیت چندانی ندارند.

·        زمان بسیار اهمیت دارد و به حل مشکلات در زمان کوتاه نیاز است. یا

·        بعد از اینکه استفاده از روش های همکاری نتیجه نداده است یا

·        دو طرف مذاکره هم سطح هستند و منافع متناقضی دارند یا

·        اهداف اهمیت متوسطی دارند ولی ارزش استفاده از روشهای تهاجمی تر را ندارند یا

·        وقتی در مورد مسایل مهم توافق حاصل شده و فقط چند موضوع کم اهمیت تر باقی مانده که جلوی پیشرفت مذاکرات را می گیرند.

 [1] Competitive (win-lose)

[2] Avoidance

[3] Accommodation

[4]Collaboration (win-win) 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ آبان ۹۵ ، ۲۱:۴۵

بررسی نکات مهم ویرایش 12 استاندارد API610 و 


تفاوت های آن با ویرایش 11- بخش چهارم


لینک به بخش قبلی


این مقاله با عنوان انگلیسی Preview of API 610 12th Edition توسط  Roger L. Jonesرییس کمیته تدوین استاندارد API610 و Frank Korkowskiمدیر بازاریابی بخش آموزش شرکت Flowsever در سی امین سمپوزیسیوم بهره برداران پمپ و چهل و سومین سپوریسیوم توربوماشین در سال 2014 در تگزاس امریکا ارایه شده است. در این مقاله مروری بر نکات بر جسته استاندارد API 610 12 Ed. انجام شده است. اصل این مقاله در وب لاگ شرکت به اشتراک گذاشته شده بود و از پر بازدید ترین مطالب وب لاگ بوده است لذا تصمیم گرفته شد تا ترجمه آن نیز توسط کارشناسان شرکت تدبیر انرژی امید صورت پذیرد و در اختیار علاقه مندان قرار گیرد.  


پمپ های انرژی بالا (High Energy pumps) (مصارف خاص (Special purpose ))

در در ویرایش یازدهم،  پمپ های با هد بر طبقه (Head per stage) بالاتر از 200 متر و توان بر طبقه (Power per stage) بالاتر از 225 کیلووات، پمپ انرژی بالا گفته می شود. در ویرایش یازدهم تنها قیدی برای درصد لقی مابین پره دیفیوزر یا ابتدای حلزونی با پره های پروانه نسبت به شعاع داده شده است. زیر-کمیته تشخیص داد که دو چیز: اول انرژی بالا معانی مختلفی برای افراد مختلف دارد، به عنوان شاهد، مشتریانی که در حال حاضر در مشخصات فنی خود نوشته اند که آنها چه چیزی را به عنوان انرژی بالا در نظر می گیرند. دوم بدون در نظر گرفتن تعریف انرژی بالا، دستورالعملی اینکه دقیقا چه چیزی باید به عنوان پمپ انرژی بالا در نظر گرفته شود مطلب بسیار مهمی بود. تصمیم گرفته شد تا:

پمپ ها تحت عنوان "مصارف خاص" باز نامگذاری شوند

یک پیوست جدید به این پمپ ها تخصیص یافت

پیوست شامل بخشی هایی برای تعاریف، معیارهای انتخاب برای مرز فشار و روتور، ملاحظات طراحی برای قطعات مرز فشار، پروانه، دیفیوزر یا حلزونی، آب بندی محور، یاتاقان ها و محفظه یاتاقان ها، مواد، ساخت و راهنمای انجام آزمون می باشد.

این پمپ های مثال هایی از پمپهای مصارف خاص هستند: توبوپمپ F-1 یک طبقه سرعت بالا (5490 RPM) هیدروژن و اکسیژن که به عنوان پمپ بوستر موتور ساترن پنج استفاده شده است، پمپ تزریق آب با فشار 500 بار سرعت 6000 RPM با هد هرطبقه معادل 500 متر، پمپ های فشار بالای خط لوله اتیلن، پمپ های فشار بالای تغذیه  آب بویلر و حتی پمپ های کاری تغذیه پالایشگاه ها با توان 3 الی 4 مگاوات. تشخیص داده شده است که تنها یک درصد از تمامی پمپ ها را پمپ های مصارف خاص تشکیل می دهند ولیکن آنها دارای برخی از بزرگترین چالش ها برای طراحان پمپ هستند و لذا ملاحظات ویژه طراحی نیاز خواهند داشت. شکل 2 ارایه دهنده یک رویکرد در تعریف سطح انرژی بر حسب افزایش فشار طبقه می باشد.


برای پمپ های انرژی بالا، هر جنبه از طراحی نیازی به بررسی دقیق دارد، مانند سختی روتور، توزیع تنش پس ماند در سطوح آب بندی فلز-به-فلز، تشخیص مقدار خیز در نقاط حساس و در نظر گرفتن لقی های کاری مناسب. انجام تحلیل ساختمان پروانه، دیفیوزر و یا حلزونی به اندازه تعیین حاشیه NPSH مناسب بر اساس مقدار NPSHi (Incipient NPSH)[1]  نه فقط 3 درصد NPSH3 اساسی می باشد. به خصوص برای طراحی های جدید، تحلیل اجزاء محدود محفظه یاتاقان می بایست انجام شود تا نوع یاتاقان های مورد استفاده به دقت تعیین شوند. در نهایت توانایی سوار و پیاده کردن پروانه های می بایست لحاظ گردد. همچنین برای نیازمندی های ساخت، قالب ها و چیدمانشان می بایست ریخته گری کاملی را فراهم کند گرچه آزمون غیر مخرب مناطق دارای استرس بالا می بایست انجام شود.[1]- NPSHi (Incipient NPSH) : مقداری از NPSH می باشد که در آن اولین حباب های ناشی از کاویتاسیون بر روی پره پروانه قابل مشاهده می باشند. مقدار آن عددی بالاتر از NPSH3 می باشد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ آبان ۹۵ ، ۲۱:۱۵
يكشنبه, ۱۶ آبان ۱۳۹۵، ۰۹:۰۸ ب.ظ

نحوه عملکرد دستگاه اندازه گیری چگالی سیالات


نحوه عملکرد دستگاه اندازه گیری چگالی سیالات۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ آبان ۹۵ ، ۲۱:۰۸

 

بررسی نکات مهم ویرایش 12 استاندارد API610 و 


تفاوت های آن با ویرایش 11- بخش سوم


لینک به بخش قبلی


این مقاله با عنوان انگلیسی Preview of API 610 12th Edition توسط  Roger L. Jonesرییس کمیته تدوین استاندارد API610 و Frank Korkowskiمدیر بازاریابی بخش آموزش شرکت Flowsever در سی امین سمپوزیسیوم بهره برداران پمپ و چهل و سومین سپوریسیوم توربوماشین در سال 2014 در تگزاس امریکا ارایه شده است. در این مقاله مروری بر نکات بر جسته استاندارد API 610 12 Ed. انجام شده است. اصل ااین مقاله در وب لاگ شرکت به اشتراک گذاشته شده بود و از پر بازدید ترین مطالب وب لاگ بوده است لذا تصمیم گرفته شد تا ترجمه آن نیز توسط کارشناسان شرکت تدبیر انرژی امید صورت پذیرد و در اختیار علاقه مندان قرار گیرد. 


محافظ محور

در ویرایش یازده استاندارد API610  فقط برای کوپلینگ محافظ در نظر گرفته شده است. اطلاعات دریافتی از چندین پالایشگاه نشان داده است که سازمان های ایمنی اشاره دارند که فضای مابین پوسته پمپ و محفظه یاتاقان بخشی از محور است که می بایست پوشیده شود. به صورت دقیق تر اینجا محیطی است که گلند آب بند مکانیکی قرار دارد. به علاوه بوشن مجاور کارتریج آب بندی دارای پیچ تنظیم است که قرار گرفتن دست کسی در این محل درحین کارکرد موجب نگرانی خواهد بود.  زیر-کمیته تصمیم گرفت تا محافظ محور را اجباری کند. همین که بخواهیم نیازمندی های محافظ را تعریف کنیم، یک تصمیم ساده تبدیل به کاری پیچیده می شود. اساسا، با بعضی تفاوت ها، همان نیازمندی هایی که برای محافظ کوپلینگ کاربرد دارد مربوط به محافظ محور نیز می شوند. برعکس محافظ کوپلینگ، در محافظ محور به دلیل اینکه به استحکام محافظ برای مقاومت در برابر بار استاتیکی نقطه ای معادل 900 نیوتن  نیازی نیست، استفاده از محافظ هایی که از سیم بافته شده درست شده اند مورد قبول است. ولی در خصوص محافظ محور لازم است تا به اندازه کافی بادخور برای جلوگیری از تجمع خرجی های سیل، مایع و یا بخار در آن وجود داشته باشد. همچنین بر روی آن دریچه ای به قطر 27/1 سانتیمتربرای ورود حسگر انتشار VOC که دارای قطر 64/0 سانتی متر است، برای اندازه گیری خروجی از سیل در 1 سانتی متری محیط تداخل سیل و محور، وجود داشته باشد. اطلاعات بیشتر برای پمپ های خط لوله فراهم شده است. 

    

 

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۳ آبان ۹۵ ، ۱۵:۱۸

 بررسی نکات مهم ویرایش 12 استاندارد API610 و تفاوت های آن با ویرایش 11- بخش دوم


لینک به بخش قبلی


این مقاله با عنوان انگلیسی Preview of API 610 12th Edition توسط  Roger L. Jonesرییس کمیته تدوین استاندارد API610 و Frank Korkowskiمدیر بازاریابی بخش آموزش شرکت Flowsever در سی امین سمپوزیسیوم بهره برداران پمپ و چهل و سومین سپوریسیوم توربوماشین در سال 2014 در تگزاس امریکا ارایه شده است. در این مقاله مروری بر نکات بر جسته استاندارد API 610 12 Ed. انجام شده است. اصل ااین مقاله در وب لاگ شرکت به اشتراک گذاشته شده بود و از پر بازدید ترین مطالب وب لاگ بوده است لذا تصمیم گرفته شد تا ترجمه آن نیز توسط کارشناسان شرکت تدبیر انرژی امید صورت پذیرد و در اختیار علاقه مندان قرار گیرد.


فرآیند به روز رسانی استاندارد

دوره بازنگری استاندارهای API پنج ساله است. این بدان معنی است که شاید سه سال بعد از انتشار استاندارد، کارگروه بازنگری آن دوباره شکل می گیرد تا استاندارد جاری را بررسی و موارد ذیل را در آن تشخیص دهد:

·        آیا لازم است استاندارد به منظور تطابق با تکنولوژی های موجود و رویه های بازار به روز رسانی شود یا

·        آیا می توان استاندارد را دوباره تایید کرد

با فرض اینکه تصمیم بر ویرایش استاندارد باشد، گارگروه اقدام می کند تا تشخیص بدهد که چگونه کارهای به روز رسانی را به بهترین حالت انجام دهد، وظیفه کمیته ها را مشخص کند و پیشنهادات تغییرات را توصیه کند. تمامی تغییرات می بایست قبل از اینکه در اولین پیش نویس استاندارد ویرایش شده قرار گیرند، تایید کارگروه را کسب کنند.

در فرآیند بازنگری، کارگروه می باست در نظر بگیرد که پاراگراف های استاندارد مناسب استاندارد هستند و یا:

1-    استاندارد را تغییر بدهند تا با پاراگراف تطبیق یابد، یا

2-    پاراگراف استاندارد را اصلاح کنندتا متناسب استانداردی که درحال بازنگری می باشد بشود، یا

3-    قضاوت کنند که پاراگراف استاندارد برای تجهیزی که برای آن در حال بازنگری می باشد کاربرد نداشته و آنرا حذف کنند.

هنگامی که کارگروه راضی شود که استاندارد ویرایش شده آماده است، آنرا به زیر کمیته تجهیزات مکانیکی ارایه می دهد، و جلسه ارایه برنامه ریزی می شود. در جلسه ارایه تمامی تغییرات استاندارد می بایست ارایه شده، توضیح داده شوند و/یا قضاوت گردند. زیرکمیته ممکن است درخواست اعمال تغییراتی را بر روی پیش نویس بکند یا که کارگروه بعضی از موارد را دوباره بررسی کرده و دوباره آنها را ارایه بدهد.

هنگامی که زیرکمیته تجهیزات مکانیکی از استاندارد ویرایش شده راضی بود، ممکن است آنرا برای رای گیری توسط تمامی اعضاء رای دهنده API به دفتر مرکزی API ارسال نماید. هر رای منفی می بایست قبل از انتشار استاندارد ویرایش شده رفع گردد. این فرآیند معمولا بین دو تا سه سال بسته به مقدار تغییرات زمان می برد.

 

تغییرات و اضافات مهم:

زیر گروه استاندارد API610 فرآیند بازنگری را نزدیک به 30 بار بر اساس ورودی های زیرکمیته تجهیزات مکانیکی، پیشروان صنعت، استاندارد ها و مشخصات مرجع (مانند Hydraulic institute) به روز شده و نظر اعضاء زیر کمیته ها آغاز کرده است.گرجه در نهایت انتظار می رود بیش از 100 مورد تغییر شامل تغییرات کوچک در استاندارد وجود داشته باشد ولی اضافات یا موارد اصلاحی کلیدی که برای ویرایش دوازدهم استاندارد توصیه شده اند شامل موارد ذیل می باشد:

1-   اضافه شدن محافظ محور برای تمامی پپمپ ها

2-    پیوست جدیدی که در خصوص پمپ های انرژی-بالا (High energy) می باشد.

3-    کاهش ستون های مواد و بهسازی مشخصه های مواد شامل مواد غیر فلزی

4-    به روز رسانی پیوست های رراهنمای انتخاب مواد و ستون های مواد

5-    تعیین حدود Energy density برای پمپ های خطوط لوله

6-    اصلاح نقاط آزمون عملکرد

7-    رفع ابهام چند عدد از تعاریف و تصاویر

8-    بازچیدن بعضی از بخش ها

9-    اضافه شدن “data list” ، به روز رسانی برگه های اطلاعاتی

10-      نرخ  فشار (Pressure rating) برای پمپ های OH2، BB1 و BB2

11-    ملاحظات مربوط به VFD

12-     پمپ های عمودی: TIR در فلنج نصب موتورهای عمودی، نیازمندی های پوسته خارجی پمپ های VS6 و دینامیک

     13-   به روز رسانی  تمامی جداول و شماره پاراگراف ها

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۲ آبان ۹۵ ، ۰۶:۴۳

چگونه مذاکرات بین المللی موفق داشته باشیم- بخش یازدهم

لینک به بخش قبلی

1          به وجود آوردن استراتژی

1.1      تعریف استراتژی

 برای استراتژی تعاریف بسیار مختلفی ارایه شده است که پرداختن به آنها در این مقوله نمی گنجد.  در منابع مختلف مربوط به مذاکرات دسته بندی ها و نامگذاری های  گوناگونی در مورد استراتژی ها، سبک ها و روش های معمول ارایه شده است. جالب اینکه اصطلاحات مذکور ( استراتژی-سبک و روش) در منابع مختلف به جای یکدیگر استفاده شده است.

در اینجا استراتژی برنامه ای است که فعالیت ها و تقدم و تاخر آنها را برای رسیدن به اهداف و نتایج مشخص، هدایت می کند.

تعریف بالا از سردرگمی مذاکره کننده جلوگیری می کند، بدین سان که یک مذاکره کننده آگاه جمع آوری اطلاعات را انجام داده (بخش اول) سپس به فرمول بندی مذاکرات (بخش دوم) پرداخته است. حال در این مرحله با توجه به اطلاعات کسب شده و فرمولهای مدون شده اقدام به تهیه طرح اصلی مذاکرات می نماید وهر یک از الگوهایی که در اینجا ارایه می شود (نوع روش-سبک- استراتژی) ابزاری برای تهیه این طرح اصلی است.

1.2      دو گروه اصلی مذاکرات

تئوریسین های مذاکره معمولا برای مذاکرات دو گروه اصلی تعریف می کنند:

1.2.1    مذاکره توزیعی[1]:در این حالت فرض مذاکره کنندگان توزیعی بر این است که ارزش موجود برای مذاکره میزان ثابتی است و فقط نسبت توزیع بین طرف های مذاکره تغییر می کند و برد (به دست آوردن ارزش) یک طرف به معنای باخت (از دست دادن ارزش) طرف های دیگر خواهد بود. به همین دلیل  مذاکره توزیعی گاهی برد- باخت نیز نامیده می‌شود.

1.2.2    مذاکرهٔ یکپارچه یا منسجم[2]: مذاکره یکپارچه یا منجسم گاهی مذاکره اصولی شده یا مبتنی بر منفعت نیز نامیده می‌شود. در این نوع مذاکره کنندگان تلاش می کنند که با همکاری با یکدیگر مشکلات را حل کنند و میزان ارزش موجود را افزایش دهند. در این جا برد یک نفر ضرورتا به معنی باخت دیگری نیست.


این سری مطالب توسط نویسندگان گروه مدیریت شرکت تدبیر انرژی امید تالیف شده است و کپی و نشر آن بدون ذکر منبع مجاز نمی باشد. [1] Distributive negotiation )also: Zero sum(

[2]Integrative negotiation )also: Non-zero-sum and Win-win (

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۲ آبان ۹۵ ، ۰۶:۳۲

بررسی نکات مهم ویرایش 12 استاندارد API610 و 


تفاوت های آن با ویرایش 11- بخش اول

 

این مقاله با عنوان انگلیسی Preview of API 610 12th Edition توسط  Roger L. Jonesرییس کمیته تدوین استاندارد API610 و Frank Korkowskiمدیر بازاریابی بخش آموزش شرکت Flowsever در سی امین سمپوزیسیوم بهره برداران پمپ و چهل و سومین سپوریسیوم توربوماشین در سال 2014 در تگزاس امریکا ارایه شده است. در این مقاله مروری بر نکات بر جسته استاندارد API 610 12 Ed. انجام شده است. اصل ااین مقاله در وب لاگ شرکت به اشتراک گذاشته شده بود و از پر بازدید ترین مطالب وب لاگ بوده است لذا تصمیم گرفته شد تا ترجمه آن نیز توسط کارشناسان شرکت تدبیر انرژی امید صورت پذیرد و در اختیار علاقه مندان قرار گیرد.

 

چکیده

 

ویرایش 11 استاندارد API610، پمپ های سانتریفوژ برای  صنایع نفت، پتروشیمی و گاز طبیعی، در حال به روز رسانی به ویرایش 12 می باشد. ویرایش 11 همان ویرایش دوم استاندارد ISO 13709 می باشد، ولیکن موسسه API و ISO تصمیم گرفته اند که دیگر استاندارد مشترک ارایه ندهند لذا ویرایش دوم استاندارد ISO13709 دیگر به روز رسانی نخواهد شد.

این نوشتار آموزشی به فرآیند هایی که در پشت چگونگی به روز رسانی استاندارد می باشد اشاره داشته و شرکت های را که در این امر مشارکت داشته اند معرفی می کند. تمرکز بخش اصلی این مقاله بر روی معرفی تغییرات مهم می باشد و همچنین دیگر تغییراتی است که به خواننده کمک می کند تا تغییرات نسبت به ویرایش قبلی استاندارد ISO/API را متوجه شود. همچنین شامل زمینه دلایل پشت هر تغییر نیز می باشد. در انتها به روز رسانی های انجام شده در استاندارد آورده شده است. پیش نویس ویرایش دوازده از سه ماه دوم سال 2014 در حال گردش برای دریافت نظرات می باشد.

یکی از موارد ویژه مورد علاقه مهندسان، بهره برداران و سازنده گان پمپ در ویرایش یازده برنامه کامپیوتری تهیه برگه اطلاعاتی(Data sheet) بود که انتظار می رفت تبادل الکترونیکی داده ها (Electronic Data Interchange (EDI))  را پشتیبانی کند.

از سیستم تبادل الکترونیکی داده ها انتظار می رود تا کارهای مورد نیاز برای مشخص کردن نیازمندی های تجهیزات را کاهش دهد. در ویرایش دوازده زیر گروه های کارگروه تدوین استاندارد مجددا برای افزایش استفاده از این سیستم تلاش کردند.

 

مقدمه

استاندارد موسسه نفت آمریکا (American Petroleum Institute (API)) برای پمپ های سانتریفوژ صنایع نفت، پتروشیمی و گاز طبیعی، در حال به روز رسانی به ویرایش 12 می باشد. انتظار می رود ویرایش 12 در کمیته های  تجهیزات مکانیکی در همایش پالایش 2014 بررسی گردد.

به طور معمول بخشی از فرآیند به روز رسانی مقایسه ویرایش قبلی با ویرایش فعلی پاراگراف های استاندارد می باشد. این کار با تقسیم بندی مدرک به بخش ها و دادن آن به اعضاء زیر گروه ها برای خواندن دو بخش می باشد. هیچ دو بخشی با دو عضو تیم یکسان خوانده نمی شود. در این ویرایش همچنین زیر تیم ها موظف شدند تا بخش هایی را که به صورت غیر منطقی تنظیم شده اند را بیابند. این کار ویرایش داوزدهم استاندارد را به منظور بهبود خوانش آن سازماندهی مجدد خواهد کرد. بسیاری از بخش ها مانند بخش یاتاقان ها و محفظه یاتاقانها اساسا باز سازماندهی شده اند، لذا ممکن است برای استفاده کنندگان ویرایش یازده نا آشنا به نظر آیند با اینکه تغییرات فنی بسیار کمی در آنها رخ داده است. همانگونه که در تاریخچه مندرج در جدول 1 دیده می شود، انتشار استاندارد زمان قابل توجهی را می گیرد. در صورتی که زمانبندی انتشار ویرایش های استاندارد API610 رعایت گردد، استاندارد می بایست نزدیک به بازه زمانی هدف پنج سال مابین هر ویرایش استاندارد جدید استاندارد منتشر گردد. از نظر تاریخی فرآیند ویرایش بسیار کند بوده است.

در جدول 1 اطلاعات تاریخی جالبی در خصوص ویرایش های مختلف استاندارد API610 ارایه شده است.

تعداد زیادی از شرکت ها کارشناسان میدانی خود را برای تدوین و به روز رسانی این استاندارد در اختیار موسسه API قرار داده اند. مهندسان پیمانکاران، بهره برداران و سازندگان پمپ و همچنین تیم های بین المللی در خصوص موضوعات بسیاری تحقیق، بحث و گفتگو کرده اند.شرکت های زیر تعدادی از شرکت های خصوص هستند که در این امر مشارکت داشته اند:

Bechtel, Fluor, KBR, Shell, Petrobras, Aramco, Dow, Union, CPC, Flowserve, Floway, ITT-Goulds, Ruhrpumpen, Sulzer, Sunstrand, Weir, DuPont, Hydro, Nuovo Pignone, ABS Pumps, European Sealing and Intelliquip.

 

 این کارگروه استاندارد API610  به ریاست  Roger Jones of Aramco Services/KBR و دبیری Charles Heald of Flowserve هدایت می شود.

ادامه این مطلب به زودی منتشر می شود.


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۰ آبان ۹۵ ، ۰۶:۲۷