شرکت تدبیر انرژی امید

شرکت تدبیر انرژی امید
دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
طبقه بندی موضوعی
پنجشنبه, ۹ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۰۸:۴۵ ب.ظ

اینترنت اشیا چیست؟

سسله مباحث اینترنت اشیاء بخش اول


اینترنت اشیا چیست؟

هنگامی که مردم در مورد اینترنت صحبت می کنند، اغلب به شبکه الکترونیکی اشاره دارندکه به کامپیوتر های سراسر جهان اجازه می دهد تا با یکدیگر ارتباط داشته باشند. حال اینترنت اشیاء چیست؟ در حال  حاضر تعریف جهانی که بر روی آن توافق شده باشد وجود ندارد ولی معمولا این لغت برای تعریف شبکه ای از کالاها که خودشان کامپیوتر نیستند ولی قطعه ای درون آنها قرارداد که به اینترنت متصل می شود به کار می رود. "اشیاء"ممکن است به عنوان مثال  شامل ابزارهای سنجش هوشمند، وسایل بدن سازی، وسایل نقلیه شخصی، وسایل خانه، تجهیزات پزشکی و یا حتی لباس باشند که توسط شخص مشتری استفاده می گردد. آنها همچنین شامل ابزارهای می شوند که در راه های و دیگر اجزاء زیر ساخت هایی مانند شبکه های برق، کارخانه های تولیدی و دیگر ساختمان ها، مزارع و تقریبا هر کالای دیگر، قطعات یا سیستم ها برای ارتباط از دور، کنترل از دور و یا جمع آوری و یا پردازش داده ها ممکن است مفید باشند.

در حین اینکه تجهیزات کامپیوتری ثابت و متحرک مانند کامپیوتر های رومیزی، گوشی های هوشمند و تبلت ها به عنوان اجزاء اینترتت اشیاء در نظر گرفته نمی شوند، ولی گوشی های هوشمند داری ویژگی هایی مانند سنسورهای موقعیت و حرکت هستند که موجب نامشخص شدن این تفاوت می شود. بعضی از گوشی های هوشمند دارای برنامه هایی هستند که آنها را قادر می سازد تا در بدن سازی و دیگر موارد پایش سلامت استفاده گردند.

به عبارت دیگر  اینترنت اشیاء شامل تعداد عظیمی از انواع اشیایی است که به هم متصل شده اند. در عمل اینترنت اشیاء به یک شبکه ساده و یکنواخت از اشیاء اشاره ندارد بلکه به مجموعه پیچیده ای از اشیاء و شبکه ها اشاره دارد.  ابعاد خاصی از اینترنت اشیاء ممکن است به اصطلاحاتی مانند شبکه توزیع برق هوشمند، شهر های متصل (connected cities) و اینترنت صنعتی (Industrial Internet)  اشاره داشته باشد. اصطلاحات دیگری نیز در زمینه اینترنت اشیاء ممکن است به منظور مشخص کردن مفاهیم استفاده شود، مانند سیستم فیزیکی-سایبری (cyber-physical systems) و  اینترنت همه چیز (Internet of Everything) .

اینترنت اشیاء اغلب به عنوان مرحله مهم بعدی در انقلاب فضای مجازی در نظر می گیرند. اولین کامپیوتر در سال 1940 ایجاد شد، ولی چهل گذشت تا اتصال کامپیوتر های از طریق سیم در سال 1980 گسترش یابد. در اولین دهه قرن 21 شاهد مرحله بعدی بودیم، که با گسترش سریع گوشی های هوشمند و دیگر تجهیزات متحرک که از ارتباط بی سیم استفاده می کنند و همچنین رسانه های اجتماعی، تحلیل داده های بزرگ (Big data) و محاسبات ابری (Cloud computing) مشخص می گردد. بر اساس این پیشرفت ها، اتصال مابین دو یا چند ماشین (M2M) و ماشین ها و مردم، بسیاری از کارشناسان انتظار دارند که در سال 2020 رشد چشمگیری در اینترنت اشیاء و کاربرد های آن به وجود آید.

منبع:

 The Internet of Things: Frequently Asked Questions, Eric A. Fischer, Senior Specialist in Science and Technology, October 13, 2015, Congressional Research Service


ادامه مطلب

نظرات (۲)

عالی بود سپاس
پاسخ:
ممنون از توجه شما، این مطلب ادامه دارد.
در روزهای آینده ادامه ان به اشتراک گذاشته می شود.
در صورت علاقه می توانید به فیلم های به اشتراک گذاشته شده ذر این سایت و یا کانال آپارات این شرکت به آدرس:
http://www.aparat.com/teo_co
مراجعه کنید.
با تشکر
سردبیر وب لاگ شرکت تدبیر انرژی امید
ممنون از این که به ایم موضوع پرداختید. موضوع بسایر نو و جدیدی هستش.
منتظر ادامه این مطلب هستم

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی